دکتر احمد قمی فر / تشخیص بیماری / بهترین مرکز نوار عصب و عضله
۷ دقیقه
آشنایی با نوار عصب و عضله

بهترین مرکز نوار عصب و عضله

آنچه می خوانید...

یکی از مهم ترین و در عین حال پیچیده ترین بخش های بدن، سیستم عصبی بدن است. زیرا رشته های عصبی در عملکردهای بسیاری مانند شنوایی، بویایی و … نقش بسیار موثری دارند.

در برخی از موارد برای اطمینان از سلامت عملکرد عصب های بدن نیاز به انجام آزمایشات مخصوصی می باشد. این محتوا به منظور آشنایی با انواع نوار عصب و عضله و دلیل استفاده از آن نگارش شده است. نوار عصب و عضله می تواند اختلال در عملکرد عصب های بدن را به درستی تشخیص دهد. این کار توسط متخصص مغز و اعصاب و ستون فقرات انجام می شود. به همین منظور در ادامه قصد داریم شما را با انواع نوار عصب و عضله و دلیل انجام آن، به طور کامل آشنا کنیم.

 • صحبت های دکتر احمد قمی فر در رابطه با نوار عصب و عضله را می شنویم.

نوار عصب و عضله چیست؟

همانطور که گفته شد نوار عصب و عضله یک تست است که به منظور بررسی عملکرد عصب های بدن مورد استفاده قرار می گیرد.

به طور کلی بدن جهت انتقال پیام های عصبی از جریان الکتریسیته استفاده میکند که این انتقال پیام توسط عصب های بدن انجام می شود. از جمله این پیام ها می توان به داغ بودن چای، احساس درد، فشار دادن جسم، شنیدن، بوییدن، دیدن و … اشاره نمود.

به همین دلیل در صورتی که عصب های بدن دچار آسیب دیدگی شوند، در عملکرد پیام رسانی مغز نیزاختلال ایجاد می شود.در این صورت با انجام تست نوار عصب و عضله می توان محل دقیق آسیب دیدگی عصب ها را شناسایی کرد و سرعت و شدت امواج الکتریسیته را ثبت نمود.

نوار عصب و عضله

دلایل انجام نوار عصب و عضله

بسیاری از بیماری ها می توانند منجر به اختالل در عملکرد عصب های بدن شوند. به طور مثال بیماری دیابت می تواند موجب آسیب عصب های بدن شود. به طور کلی انجام تست نوار عصب و عضله می تواند محل اختلال عصب و میزان آسیب دیدگی آن را مشخص نماید. که مشخص کننده نیاز به جراحی و یا استفاده از روش های غیر جراحی برای درمان عصب آسیب دیده است.

کاربرد نوار عصب و عضله

از این تست می توان برای تشخیص برخی از بیماری ها استفاده نمود. که عبارتند از:
• برای تشخیص سندرم تونل کارپ و فشار روی عصب مچ دست
• تشخیص فشار روی شبکه بازویی و سندرم خروجی قفسه سینه
• ارزیابی دلیل مورمور شدن، گزگز کردن و بی حسی اندام های مختلف بدن
• تشخیص میزان فشار روی عصب اولنار زمانی که از پشت آرنج عبور می کند.
• بررسی مشکالت دیسک و دردهای ناشی از آن
• ارزیابی میزان فشار روی رشته های عصبی که ممکن است توسط دیسک آسیب دیده باشند و یا تحت فشار قرارگرفته باشند.
• بررسی میزان بهبودی پس از درمان هر کدام از بیماری های ذکر شده
• تشخیص ضایعه هایی که موجب گردن درد و یا کمردرد می شود.
• تزریق درمانی بوتاکس جهت دیستونی و اسپاستیسیتی و سایر اختالالت حرکتی تحت راهنمایی نوار عضل

انواع نوار عصب و عضله

تست نوار عصب و عضله به طور کلی به دو قسمت الکترومیوگرافی( نوار عضله) و مطالعه هدایت عصبی( نوار عصبی)انجام می شودکه هر دو قسمت در یک جلسه و همزمان انجام میشوند . نام اختصاصی الکترومیوگرافی، EMG یا Electromyography می باشد. نام علمی هدایت عصبی نیز NCS studies Nerve conducting می باشد.

EMG یا نوار عضله

EMG برای ثبت اطلاعات رفتارهای عضلات انجام می شود به صورتی که، وقتی سیگنال های عصبی به عضلات می رسند و انقباض عضلات را مدیریت می کنند.

تست نوار عضله اطلاعات عضلات را در این زمانی که سیگنال ها می رسند بررسی و ثبت می کند.

NCV یا نوار عصب

NCV بخش دیگری از نوار عصب عضله است که در این قسمت نوار عصب مورد تست قرار می گیرد. زمانی که سیگنال های الکترونیکی فعالیت می کنند این فعالیت های الکتریکی به سرعت در تمام بدن پخش می شوند، در تست نوار عصبی سرعت و قدرت سیگنال های الکتریکی را مورد بررسی قرار می دهد.

درصورتی که سرعت و قدرت آنها کم باشد یا ضعیف باشد در این صورت شما با مشکل عصبی روبه رو هستید و این مشکل علائم مانند سوزن سوزن شدن و گز گز کردن دارد.

تست نوار عصب و عضله

نحوه انجام تست نوار عصب و عضله

تست نوار عصب و عضله از دو تزریق انجام می شود :

الکترومیوگرافی

در انجام این تست یک الکترود سوزنی توسط پزشک وارد عضله مورد نظر می شود. در این صورت فعالیت الکتریکی در عضله مشخص می شود .نوع و صدای موج ایجاد شده در صفحه مانیتور موجب تشخیص مشکل می شود. بعد از ورود الکترود در عضله بیمار، از او خواسته می شود تا به تدریج از کم به زیاد عضله خود را منقبض نماید. سپس حاالت امواج در تمامی شرایط ثبت می شود. فراموش نکنید در صورتی که از داروهای رقیق کننده خون استفاده می نمایید یا اینکه دچار بیماری ریوی و بیماری های زمینه ای مانند عفونت می باشید، باید قبل از انجام تست آن را به پزشک خود اطالع دهید. از طرفی در روز تست از کرم و لوسیون روی پوست استفاده نکنید و جواهر نیز نبندید. نتیجه این تست پس از انجام آن، به بیمار تحویل داده می شود.

هدایت عصبی

در این قسمت جهت بررسی هدایت عصبی از قرار دادن دو الکترود ثبت کننده روی انتهای عصب و تحریک عصب در قسمت های ابتدایی به وسیله جریان الکتریکی با شدت کم استفاده می شود و با ثبت جریانی که از مسیر عصبی عبور کرده است و بررسی پارامتر های آن نظیر سرعت هدایت عصبی و شدت جریان عبوری مشکل مشخص می شود.

برای آمادگی EMG ، لطفا موارد زیر را انجام دهید

 • حمام یا دوش گرفتن در روز آزمایش ؛ دست ها و پاها را خوب بشویید تا روغن بدن از بین برود.
 •  از لوسیون ، روغن حمام یا کرم استفاده نکنید.
 •  لباس های راحت و گشاد بپوشید.
 •  وعده های غذایی معمولی خود را بخورید (اما بهتر است چند ساعت قبل از آزمایش از تنباکو یا کافئین اجتناب کنید)
 •  لیستی از داروهایی که مصرف می کنید همراه داشنه باشید
 •  اگر از داروهای رقیق کننده خون یا پیریدوستیگمین (مستینون) استفاده می کنید ، قبل از انجام نوار عصب با پزشک صحبت کنید

اگر هر کدام از شرایط زیر را دارید به پزشک اطلاع دهید

 • اگر به آسانی دچار کبودی بدن می شوید
 • اگر هموفیلی دارید
 • اگر ضربان ساز دارید
 • اگر عفونت یا بیماری ‍پوستی دارید
 • در صورت تمایل می توانید از داروهای ضد درد بدون نسخه استفاده کنید ، زیرا بر نتایج آزمایش تأثیر نمی گذارد.

بهترین مرکز نوار عصب و عضله

همانطور که پیش تر خوانید نوار عصب و عضله یکی از تست هایی می باشد که به شما کمک می کند تا صدماتی که در عصب دست و پا برایتان به وجود آمده است را شناسایی کنید. تست عصب این ویژگی را دارا می باشد که می تواند درگیری های عصب ناشی از دیسک روی آن را نشان دهد. بسیاری از افراد از درد های به وجود آمده در ناحیه پا رنج می برند با تست عصب و عضله کامل تر می توانند درگیری دیسک یا آرتروز و فشار ثانویه که بر روی عصب به وجود می آید را نشان دهند. بنابراین برای انجام این تست به بهترین مرکزی که می شناسید مراجعه نمایید تا نتیجه خوبی از این آزمایش حاصل شود و شما بتوانید به خوبی درمان شوید.

برای تست نوار عصب و عضله به چه دکتری مراجعه کنیم؟

پزشک متخصص داخلی مغز و اعصاب تست نوار عصب و عضله را انجام میدهند. این روش برخلاف روش های تصویربرداری مانند MRI، نحوه درست انجام دادن تست نوار عصب و عضله ( تشخیص درست بیماری و درمان مناسب) بسیار بستگی به مهارت پزشک متخصص دارد . بنابراین ممکن هست پزشک معالج شما ترجیح داشته باشد که این تست توسط متخصص خاصی انجام شود که بتواند تشخیص درست و درمان مناسب بیماری را براساس آن انجام دهد.

دکتر قمی فر

دکتر احمد قمی فر متخصص مغز و اعصاب و ستون فقرات هستند و در زمینه الکتروفیزیولوژی بالینی ( نوار عصب و عضله، نوار مغز و نوار چشم ) دارای تخصص می باشند.

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *