دکتر احمد قمی فر / دسته‌بندی نشده / تزریق بوتاکس در درمان سردردهای میگرنی
۸ دقیقه
تزریق بوتاکس در درمان سردردهای میگرنی

تزریق بوتاکس در درمان سردردهای میگرنی

آنچه می خوانید...

یکی از روش هایی که امروزه برای درمان سردرد میگرنی مورد استفاده قرار می گیرد تزریق بوتاکس است،در این روش بسته به علائم بیمار بوتاکس برای درمان سردرد های میگرنی در پیشانی ، نواحی گیجگاهی ، پشت و کناره های گردن ، بالای شانه ها و پشت سر تزریق می شود . تزریق در یک جلسه انجام می گیرد و با توجه به شدت سردردها هر یک از بیماران به دوز مناسبی از تزریق نیاز دارند .

میگرن چیست

به سردردهای مکرری که اغلب یک طرف سر را درگیر می‌کند و با بی‌اشتهایی، تهوع و استفراغ همراه می باشد، میگرن گفته می‌شود. سردرد میگرنی نبض‌دار و به حدی شدید است که می تواند عملکرد فرد در زندگی روزمره را مختل کند. این سردردها می‌تواند از لحاظ شدت، دفعات حمله در روز و استمرار در بین بیماران، متفاوت باشد. حساسیت به نور و صداگریزی نیز از دیگر علائم این بیماری می باشد.

زنان بیش از مردان در معرض ابتلا به میگرن می‌باشند. عامل وراثت در این بیماری نقش بسزایی دارد و در شرح حال افراد مبتلا، معمولاً سابقه خانوادگی نیز دیده می‌شود. حملات میگرنی می‌توانند موجب درد شدید در عرض چند ساعت تا چند روز شوند و با عواملی مانند استرس، سرمای شدید، گرمای شدید، گرسنگی و تشنگی، آغاز و تشدید گردند.

تزریق بوتاکس توسط متخصص مغز و اعصاب

انواع سر درد های میگرنی

سردردهای میگرنی انواع مختلفی دارند که عبارتند از :

میگرن شایع: نوعی سردرد میگرنی است که پیش‌درآمد ندارد و شایع‌ترین نوع میگرن است.

میگرن کلاسیک: نوعی سردرد میگرنی است که قبل از شروع آن بیمار نوعی پیش‌درآمد را تجربه می‌کند. این پیش‌درآمد معمولا به‌صورت نوعی تجربه بینایی (به عنوان مثال مشاهده جرقه‌های نورانی) است.

تزریق بوتاکس در درمان سردردهای میگرنی

بوتاکس یک نوروتوکسین است که توسط باکتری ای بنام کلستریدیوم بوتولینیوم تولید می شود. وقتی باکتری توسط انسان بلعیده شود می تواند در دستگاه گوارش تولید سم بوتولینیوم کند که باعث بیماری بوتولیسم شده و در آن عضلات بدن فلج می شود و نهایتا فرد می میرد، این در حالیست که وقتی نوروتوکسین بوتاکس در عضلات تزریق شود، کاملا ایمن بوده و فقط موجب فلج موقتی و برگشت پذیر عضلات می شودکه می توان از این پدیده برای درمان بیماری های مغز و اعصاب مانند تیک چشمی یا بلفارو اسپاسم و تیک گردنی یا دیستونی گردن و اخیرا درمان میگرن استفاده کرد.
تزریق بوتاکس با فلج کردن عضلات باعث شل شدن و جلوگیری از انقباض آنها شده و در نتیجه کاهش درد در بیماران با سردرد مزمن را موجب می شود. ولی در مطالعات انجام شده مشخص شده که عمل پیشگیری از سردرد بوتاکس با مکانیسم دیگری هم انجام می شود و آن جلوگیری از آزاد شدن سیگنالهای درد در پایانه های عصبی سر و گردن است.

بنابراین استفاده از بوتاکس در کاهش سردرد، بیشتر از آن که به شل شدن عضلات مربوط باشد ناشی از کاهش انتقال سیگنالهای درد به سیستم اعصاب مرکزی می باشد.

درمان میگرن

تاریخچه تزریق بوتاکس میگرن

در گذشته بیمارانی که برای درمان چین و چروک صورت بوتاکس تزریق می کردند، گزارش دادند که سردرد میگرنیشان کاهش یافته است. این امر باعث شد که دانشمندان تحقیقات بیشتری در زمینه تاثیر بوتاکس بردرمان میگرن انجام دهند و سرانجام در سال ۲۰۱۰ بوتاکس برای درمان میگرن مزمن از FDA تاییدیه گرفت.

امروزه تزریق بوتاکس به عنوان جدیدترین درمان سردرد میگرنی مطرح می باشد و در حال حاضر متد روز درمان میگرن در کشورهای پیشرفته از جمله آمریکا و اروپا می باشد. تزریق بوتاکس میگرن یکی از بهترین و موفق ترین  درمانهای سردرد میگرنی است و در درمان بیماران مبتلا به سردرد مزمن روزانه(Chronic daily headache)موفق بوده است.
میگرن مزمن به میگرنی گفته می شود که بیش از ۱۵ روز در ماه فرد دچار سردرد بوده و حداقل ۸ روز آن سردرد میگرنی و حدود ۳ ماه طول کشیده باشد.

نواحی تزریق بوتاکس در درمان سردردهای میگرنی

نواحی که برای درمان میگرن، در آنها بوتاکس تزریق می‌شود بستگی به نشانه‌های میگرن دارد. این نواحی عبارتند از:

 • پیشانی
 • هر دو گیجگاه
 • پشت و کناره‌های گردن
 • قسمت بالایی شانه‌ها
 • پشت سر

آیاتزریق بوتاکس درمان مناسبی برای سردرد میگرنی می باشد ؟

در ابتدا پزشک متخصص مغز و اعصاب پس از بررسی شواهد و مدارک بیمار و انجام معاینات پزشکی تشخیص می دهد که این روش، درمان مناسبی برای سردرد شما می باشد یا خیر.

 این روش معمولا درمان بسیار مناسبی برای بیمارانی است که از میگرن مزمن رنج می برند. همچنین تزریق بوتاکس در سردردهای پس سری، سردردهای همراه با درد گردن و سردردهای تنشی هم موثر است .

تزریق بوتاکس میگرن به چه کسانی توصیه نمی شود؟

در مواردی که افراد به آمپول بوتاکس حساسیت دارند و یا به بیماریهای زمینه ای مثل میاستننی گراویس که بوتاکس باعث تشدید بیماری می شود، مبتلا هستند تزریق بوتاکس نباید صورت گیرد.

ماندگاری تزریق بوتاکس در درمان سردردهای میگرنی چقدر است

مدت ماندگاری بوتاکس حدود سه ماه (حداقل دو ماه و حداکثرپنج ماه) می باشد و بعد از این مدت باید تزریق بوتاکس مجدد انجام شود ولی با تکرارتزریق ها، طول این مدت بیشترشده و در بعضی موارد نیاز به تزریق بوتاکس مجدد از بین میرود. معمولا تاثیر بوتاکس در درمان میگرن بعد از ۵-۴ روز از زمان تزریق بوتاکس شروع می شود و در عرض دو هفته به حداکثر تاثیرخود میرسد

مراقبت های قبل و بعد تزریق بوتاکس در درمان سردردهای میگرنی

حداقل چهار ساعت بعد از تزریق بوتاکس تحرک نداشته باشید. بهداشت را به خوبی رعایت کنید. در طول دوران ریکاوری پس از بوتاکس، از انجام ورزش‌های شدید بپرهیزید. کمپرس یخ نیز برای کسب نتایج بهتر و بهبودی توصیه می‌شود و بعد از تزریق بوتاکس به مدت سه روز وارد استخر نشوید.

 • از خم کردن سر و گردن به پایین تا ۴ ساعت خودداری کنید.
 • تا ۲۴ ساعت از ماساژ دادن محل تزریق و استعمال هرگونه کرم و پماد بر روی محل تزریق بپرهیزید.
 • از شستشوی صورت تا ۴ ساعت بعد از تزریق بوتاکس خودداری نمایید.
 • استعمال دخانیات، قلیان و سیگار و … تاثیر بوتاکس را در بیماران مبتلا به میگرن کم می کند.
 • از انجام فعالیتهای ورزشی، سونا، جکوزی و بخور تا ۲۴ ساعت بپرهیزید.
 • تا یک ساعت مرتب پیشانی را چروک بیندازید و اخم نمایید تا بوتاکس بهتر جذب شود.
تزریق بوتاکس در درمان سردردهای میگرنی

عوارض تزریق بوتاکس برای درمان میگرن چیست

عوارض جانبی در تزریق بوتاکس ندرتاً دیده می‌شود. تزریق آن تقریبا بی‌درد است و فقط در حد نیش سوزن احساس می‌شود. رایج‌ترین اثر جانبی بوتاکس گردن درد و گرفتگی در ناحیه‌ تزریق است که در عرض چند ساعت بر طرف می شود. شاید بعد از تزریق، سردرد داشته باشید و شاید ضعف موقتی در عضلات گردن و شانه احساس کنید. این عوارض جانبی بعد از چند روز به‌خودی‌خود از بین می‌روند.

بهتر است برای کاهش اثرات جانبی این روش درمانی حتما به متخصص مغز و اعصاب و ستون فقرات مراجعه کنید که تجربه و تبحر کافی در تزریق بوتاکس داشته باشد .همچنین زنان باردار و مادران شیرده و همچنین افرادی که به پروتئین های موجود در شیر گاو حساسیت دارند باید از تزریق سم بوتولینوم خودداری کنند.

سایر عوارض جانبی احتمالی عبارتند از:

 • سردرد یا علائم آنفولانزا
 • خشکی یا آبریزش چشم
 • افتادگی در یک پلک، ابرو یا کنار دهان
 • ریزش آب دهان
 • مشکلات بینایی
 • ضعف عضلانی
 • مشکل در صحبت کردن یا بلعیدن
 • ناتوانی در کنترل مثانه
 • دشواری در تنفس

چرا باید برای تزریق بوتاکس میگرن به یک متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنیم

تزریق بوتاکس در محلهای مناسب و در سی و یک نقطه از عضلات سر و گردن شامل ۷هفت نقطه در عضله فرونتال (پیشانی)، چهار نقطه در عضلات تمپورال (گیجگاهی) هر طرف، سه نقطه در عضلات اکسی پیتال (پس سری) هر طرف، دو نقطه در عضلات پاراوتبرال گردن هر طرف و سه نقطه در عضله تراپزیوس (بالای شانه) هر طرف تزریق می شود و بنابراین با تزریق زیبایی بوتاکس متفاوت است  و حتما باید توسط متخصص مغز و اعصاب که به آناتومی عروق و اعصاب سر و گردن آگاهی کامل دارد تزریق شود.

متخصص، مقدار مشخصی از آمپول بوتولونیوم توکسین(بوتاکس) رقیق شده را در عضلات ذکر شده تزریق می کند. این کار در مطب و به صورت سرپایی و معمولا در عرض ۱۰ تا ۱۵ دقیقه انجام می شود بعد از تزریق بوتاکس بیمار می تواند به فعالیت های روزمره خود ادامه دهد.

بهترین دکتر درمان میگرن

بهترین دکتر درمان میگرن کسی است که با دقت به حرف‌های بیمار گوش می دهد و پس از معاینه دقیق و بررسی علائم بیمار، علت اصلی سردرد میگرنی را تشخیص می دهد و بهترین روش درمانی را ارائه می دهد. برای درمان سردرد روش های دیگری مثل بلوک عصبی نیز وجود دارد که پزشک با توجه به شرایط شما بهترین روش درمانی را پیشنهاد می دهد.

هزینه بوتاکس در درمان سردرد های میگرنی چقدر است

علائم میگرن در هر بیمار متفاوت است وآمپول بوتاکس مصرفی برای هر بیمار نیز متفاوت می باشد. بنابراین براساس میزان داروی بوتاکس مصرف شده و تعداد نقاط تزریق، هزینه تزریق بوتاکس میگرن برای هر بیمار متفاوت است.

اگر به میگرن مزمن مبتلا هستید، بوتاکس یکی از گزینه های درمانی است که در دسترس شماست. ممکن است پزشک شما تزریق بوتاکس را توصیه نکند تا زمانی که سایر گزینه های درمانی ناموفق باشند. اگر سایر درمان های پیشگیرانه علائم میگرن مزمن شما را کاهش نداده است، ممکن است زمان آن رسیده باشد که در مورد بوتاکس با پزشک خود صحبت کنید. این فرآیند سریع و کم خطر است و به درمان شما کمک می کند.

دکتر قمی فر

دکتر احمد قمی فر متخصص مغز و اعصاب و ستون فقرات هستند و در زمینه الکتروفیزیولوژی بالینی ( نوار عصب و عضله، نوار مغز و نوار چشم ) دارای تخصص می باشند.

6 پاسخ

 1. با تشکر فراوان از مطالب مفید مقالات سایت . من ۲ ماه قبل پیش آقای دکتر قمی فر بوتاکس زدم خدا رو شکر هم سردرد هام کامل برطرف شد و هم چین و چروک های صورتم از بین رفت .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *