دکتر احمد قمی فر / تشخیص بیماری / آنژیوگرافی مغز و عروق مغزی
۶ دقیقه
آنژیوگرافی مغز و عروق مغزی

آنژیوگرافی مغز و عروق مغزی

آنچه می خوانید...

برای بررسی میزان عروق خونی درون مغز و ناهنجاری ‌هایی مانند آنوریسم، پزشک متخصص مغز و اعصاب از آنژیوگرافی مغز استفاده می‌ کند. پزشک با استفاده از یک کاتتر می ‌تواند درمان و تشخیص را به صورت همزمان روی بدن بیمار انجام دهد. در این روش تصاویر بسیار شفاف و دقیق از عروق خونی مغز به دست می آید.

آنژیوگرافی مغز چیست ؟

برای بررسی کردن عروق خونی درون مغز و ناهنجاری ‌هایی مانند آنوریسم از آنژیوگرافی مغز استفاده می‌ شود. پزشک با استفاده از یک کاتتر می ‌تواند درمان و تشخیص را به صورت همزمان انجام دهد. در این روش تصاویر بسیار شفاف و دقیق از عروق خونی مغز به دست خواهد آمد. استفاده از این روش در بسیاری از جراحی ‌ها مزیت ‌های زیادی دارد و بیماری را برطرف می ‌کند.

این روش به عنوان یک آزمایش تشخیصی شناخته می ‌شود که متخصص مغز و اعصاب برای پیدا کردن انسداد های عروق خونی در قسمت سر و گردن می تواند از این روش استفاده کند. آنژیوگرافی یکی از آزمایش های پزشکی کم تهاجم به شمار می رود که تصاویری از عروق خونی مغز را ارائه می دهد. در آنژیوگرافی لوله پلاستیکی بسیار نازکی از طریق برش بسیار کوچک در قسمت بازو وارد شریان می گردد.

از آنژیوگرافی مغز در چه مواردی استفاده می کنند ؟

متخصص مغز و اعصاب از آنژیوگرافی برای تشخیص دادن و تایید کردن ناهنجاری های به وجود آمده در عروق خونی مغز استفاده می کند. برخی از مهمترین مواردی که موجب می گردد پزشک از این روش استفاده کند عبارت هستند از :

 ۱) برای بررسی کردن تومورهای مغزی و لخته های خونی از آنژیوگرافی استفاده می نمایند.

۲)  برای تشخیص دادن بیماری آنوریسم و تنگی شریان ها آنژیوگرافی بهترین روش شناخته می ‌شود.

۳)  در صورتی که شریان های وریدی بد شکل باشند و یا به صورت مارپیچ حالت غیر طبیعی بگیرند جریان طبیعی خون را مختل می سازند. بر همین اساس پزشک از این روش برای درمان استفاده می‌ کند.

۴)  در صورتی که بیمار دچار سکته مغزی شود باید پزشک از این روش برای درمان بیمار استفاده کند. برای ارزیابی کردن شریان‌ های قسمت سر و گردن قبل از جراحی پزشک از آنژیو گرافی استفاده می نماید.

۵) جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد هر یک از ناهنجاری های مربوط به ام آر آی یا سی تی اسکن این روش یکی از بهترین روش ها شناخته می شود.

۶)  جهت آماده شدن برای دیگر درمان‌ ها مانند از بین بردن تومور این روش بهترین روش است.

۷)  یکی دیگر از موارد استفاده از این روش برای درمان کردن ناهنجاری عروقی می باشد.

مزیت های آنژیوگرافی مغز

آنژیوگرافی مغز مانند نوار عصب و عضله و یا نوار مغز مزیت های زیادی را به خود اختصاص داده است و به همین دلیل پزشک از این روش برای درمان اختلالات مربوط به عروق خونی مغز استفاده می کند. برخی از مزیت های آنژیوگرافی عبارت است از :

  • در برخی از موارد پزشک اگر از این روش استفاده کند می ‌تواند نیاز به جراحی را از بین ببرد. در صورتی که جراحی همچنان ضروری باشد پزشک می‌ تواند با استفاده از این روش جراحی را دقیق تر انجام دهد.
  •  آنژیوگرافی تصویر بسیار دقیق و کاملی از عروق خونی مغز تولید می کند. چنین تصاویری در برخی از مواردی که قرار است جراحی روی قسمت سر بیمار انجام شود مفید است.
  •  نتایج آنژیوگرافی از نتایج بسیاری از روش‌ های دیگر که آزمایشی هستند دقیق تر می باشد.
  • پزشک در این روش با استفاده از یک کانتر می‌تواند درمان و تشخیص بیماری را تنها در یک جلسه انجام دهد.
  •  بعد از بررسی کردن با اشعه ایکس هیچ نوع پرتوی در بدن بیمار باقی نمی ماند.
  •  به طور معمول مقدار اشعه ایکس که در این آزمایش مورد استفاده قرار می گیرد هیچ نوع عوارض جانبی ندارد. در صورتی که برخی از روش‌ های دیگر دارای عوارض جانبی هستند.

آزمایش آنژیوگرافی مغز چگونه انجام می شود؟

این آزمایش به صورت سرپایی انجام خواهد شد. البته در برخی از موارد که بیماری فرد شدت پیدا کرده است باید بیمار بستری شود. مراحل مربوط به انجام آنژیوگرافی مغز عبارت است از :

۱) پیش از اینکه آنژیوگرافی انجام شود پزشک از بیمار آزمایش خون می گیرد تا علاوه بر بررسی کردن عملکرد کلیه ها اطمینان خاطر به دست بیاورد که خون رگ های بیمار به طور طبیعی لخته می گردد.

 ۲) از آنجایی که آنژیوگرافی و همچنین دوره بهبودی آن تنها چند ساعت طول می‌ کشد قبل از آزمایش پزشک از بیمار درخواست می کند که مثانه خود را تخلیه کند.

۳)  پرستار و تکنسین بیهوشی با استفاده از تجهیزات خاص یک خط وریدی را در قسمت بازو یا دست وارد می کنند تا به وسیله آن خط داروی آرام بخش به بیمار تزریق نمایند.

۴)  برای آن دسته از کودکانی که خردسال و نوجوان هستند آنژیوگرافی باید به صورت بیهوشی عمومی انجام شود.

۵) وسایل مربوط به کنترل کردن ضربان قلب و فشار خون باید به بدن بیمار وصل شود. در این صورت به طور دائم ضربان قلب و فشار خون بیمار مورد بررسی قرار می ‌گیرد.

۶)برای اینکه در زمان آزمایش بیمار حرکت نکند سر بیمار را با استفاده از یک تسمه یا نوار چسب مخصوص در جای خود نگه می دارند.

۷)  پزشک در ناحیه ای که قرار است کانتر را وارد کند داروی بی حسی موضعی تزریق می نماید. برش بسیار کوچکی در پوست بیمار ایجاد می‌ شود. یک کانتر به درون پوست تزریق می گردد که از طریق سوراخ این کانتر وارد می شود.

۸)  با استفاده از اشعه ایکس کانتر به ناحیه مورد نظر می‌ رسد.

۹) ماده حاجب باید به درون کاتتر تزریق شود. زمانی که ماده حاجب به عروق خونی بیمار برسد چند عکس رادیولوژی از عروق بیمار گرفته می‌ شود. در انتها پزشک بعد از خارج کردن کاتتر با فشار وارد کردن روی محل برش که خونریزی دارد، خونریزی را متوقف می سازد.

بهترین دکتر آنژیوگرافی مغز

آنژیوگرافی مغز یک آزمایش تشخیصی است که به متخصص مغز و اعصاب در یافتن انسدادهای عروق خونی سر و گردن، که می‌توانند به سکته مغزی یا آنوریسم منجر شوند، کمک می‌کند.

بنابراین بسیار مهم می باشد که در انتخاب متخصص مغز و اعصاب برای انجام این روش دقت لازم را داشته باشید زیرا این روش دارای محدودیت هایی می باشد .
در بسیاری از موارد پزشک نمی تواند برای بیمار از این روش جهت درمان و تشخیص استفاده کند. برخی از افرادی که قادر به انجام این روش نیستند عبارت هستند از :

۱. افرادی که نارسایی کلیه دارند متقاضیان مناسبی برای انجام آنژیوگرافی نمی باشند.

۲. بیمارانی که به اشعه ایکس حساسیت دارند نباید از این روش استفاده کنند.

۳. هر یک از خانم هایی که باردار هستند این روش برایشان خطرناک است.

۴. مادرانی که شیرده هستند برای انجام این روش باید با پزشک مشورت کنند.

دکتر قمی فر

دکتر احمد قمی فر متخصص مغز و اعصاب و ستون فقرات هستند و در زمینه الکتروفیزیولوژی بالینی ( نوار عصب و عضله، نوار مغز و نوار چشم ) دارای تخصص می باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *